Česky English По-русски

11. srpen 2018 - Nové modely a objev BriXtaru

Od posledního zápisu do blogu uteklo půl roku, během kterých jsem nelenil, stavěl nové modely a pro některé dokonce stihl udělat i návody. Zároveň jsem se seznámil s Jonathanem Jehanderem, jedním ze zakladatelů sociální sítě BriXtar, a začal s ním spolupracovat. BriXtar je sociální síť a aplikace pro chytré telefony, která si klade za cíl propojit tvůrce modelů z Lega s těmi, kteří by si jejich modely rádi postavili - zejména dětmi a jejich rodiči. Já na BriXtaru pod přezdívkou "buildinst" sdílím některé ze svých alternativních modelů a několik jsem jich postavil speciálně "na zakázku" pro BriXtar - chameleona a upraveného toxického psa z BriXboxu (speciální stavebnice vydaná týmem BriXtaru) a tři alternativní modely ze setu 31079 (stíhačku, sklápěčku a vrtulník). Více o BriXtaru a odkaz ke stažení aplikace najdete zde (stránky jsou v angličtině).

 

Kromě výše zmíněných modelů jsem po delší době postavil taky něco z Lega Technic. Nejprve jsem předělal letošní jachtu (set číslo 42074) na nákladní vrtulník a poté loňskou stíhačku (set číslo 42066) na druhou generaci žraloka. Vrtulník je inspirovaný dětskými hračkami a má pohyblivé vrtule roztáčené ozubeným kolem pod kabinou. Žralok je zase vylepšená verze 5 let starého žraloka ze setu 9394. Oproti originálu je nový žralok větší, hezčí, motorizovaný a konečně i modrý. Má dvě funkce - pohyb ocasu a otevírání tlamy, kterou se snaží sežrat utíkající rybu. Obě funkce mohou být spuštěny současně, nebo každá zvlášť pomocí dvou červených pák na stojanu.

 

Z modelů postavených z klasických LEGO kostek stojí za zmínku řada modelů ze setu 31056, kterých mám nyní rovných 30, pravěký pták phorusrhacos ze setu 31073 a několik figurek ze série BrickHeadz. Ke kostkatým hlavám (BrickHeadz) jsem se dostal díky selfie setu 41597. Není tedy divu, že první model představoval mou maličkost a mou ženu Viktorii. Následovala čtveřice významných českých prezidentů stavěných k příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa. Do této čtveřice jsem zařadil Tomáše Garrigue Masaryka s československou vlajkou (první prezident Československa), Klementa Gottwalda se srpem a kladivem (první komunistický prezident), Václava Havla se spisy divadelních her (první prezident samostatné České republiky) a Miloše Zemana s láhví jeho oblíbeného bylinného likéru (první prezident přímo zvolený lidem).

 

vrtulník žralok motorová pila robot

stíhačka chameleon Tomik a Vika prezidenti