• 11. duben 2021 - Buildinst je tu už 10 let!

  Je to přesně 10 let, co jsem spustil web buildinst, a ten nyní vstupuje do druhé dekády. Všechno to začalo s návody na 4 modely ze dvou různých setů. Dnes jsou na buildinstu návody na 271 modelů postavených ze 112 různých setů. Pojďme se tedy podívat na významné milníky v historii tohoto webu:

   

  • 11. duben 2011 - Buildinst je online se 4 návody na formuli 1 postavenou ze setu 5763 a králíka, žábu a jezevčíka ze setu 4916. Návody na tyto modely aktuálně dostupné na buildinstu nejsou originály zroku 2011, protože jsem je revidoval, když jsem přesouval web na novou doménu. Nebyly to ani moje úplně první návody. Svůj úplně první návod jsem udělal ve formě sekvence fotografií v prosinci 2010 a je pořád ještě dostupný v mojí galerii na brickshelfu.
  • 9. květen 2011 - Přidal jsem první návod na model z Technicu - vosu postavenou ze setu 8048.
  • 16. říjen 2011 - Přidel jsem první návod na model postavený jiným stavitelem - motorku postavenou Mortenem ze setu 5763. Zpočátku jsem plánoval dělat návody pro modely od jiných autorů, protože jsem si myslel, že sám nezvládnu postavit dost modelů. Později se ale ukázalo, že jsem se podcenil, a tak jsem ztratil zájem o vytváření návodů pro cizí modely. Na buildinstu tak zůstaly celkem 3 návody na modely od jiných stavitelů - dokážete je najít?
  • 25. listopad 2011 - Od tohoto dne si můžete stahovat návody ve formátu PDF. Původně byly dostupné pouze jako online slideshow.
  • 18. leden 2014 - Tento den jsem s vámi sdílel svůj "LEGO příběh". V červnu 2017 jsem ho ještě jednou aktualizoval a myslím si, že je na čase ho zaktualizovat znovu.
  • 27. duben 2014 - Dal jsem vám možnost podpořit rozvoj buildinstu příspěvky přes PayPal. Ukázalo se ale, že to je velmi neefektivní, protože téměř nikdo tuto možnost nevyužívá.
  • 6. listopad 2014 - Přidal jsem hodnocení modelů, takže si můžete udělat představu o tom, jak je obtížná stavba a na kolik je výsledný model hratelný, pevný a stabilní ještě před tím, než se pustíte do jeho stavby.
  • 31. prosinec 2016 - Přidal jsem první návod na model z Mindstorms - CLEV3R CAR postavený ze setu 31313 a ten se stal mým nejoblíbenějším modelem.
  • 30. června 2017 - Buildinst se přesunul na novou doménu, získal redakční systém a celkové množství návodů na webu překročilo 100 včetně návodů na modely z témat jako je City, Friends a Star Wars.
  • 16. duben 2019 - Zavedl jsem prémiové návody - placené návody na větší a složitější modely. Nyní je na buildinstu celkem 11 prémiových návodů. Tento způsob získávání prostředků pro rozvoj webu se ukázal jako mnohem efektivnější než dary z PayPalu, které jsem zmínil výše, takže v něm budu pokračovat i nadále.
  • 5. říjen 2019 - Počet návodů na buildinstu překročil 200.
  • 11. duben 2021 - Buildinst slaví 10. narozeniny!

   

  Nyní jsem si pro vás připravil dva grafy - levý ukazuje množství nových návodů (modré sloupce) a počet aktualizací webu (červené sloupce) pro každý rok a pravý ukazuje růst celkového počtu návodů na webu (modrá křivka) a počet různých setů, které získaly alternativní modely (červená křivka). Jak můžete vidět, nejproduktivnější rok byl 2017, kdyjsem přesouval buildinst na novou doménu a přidal 60 nových návodů. Naproti tomu nejméně produktivním rokem byl ten předchozí. V roce 2016 jsem přidal jen 7 nových návodů a za celý rok udělal jen 2 aktualizace. Toto bylo způsobeno zejména tím, že jsem se stěhoval do nového bytu a rekonstruoval ho. Kromě toho jsem ještě připravoval nový web a pracoval na jiných projektech spojených s Legem, takže na aktualizace buildinstu nezbývalo moc času.

   charts

  Všechna tato fakta byla o minulosti buildinstu, ale co můžete očekávat v budoucnosti? No, mám v plánu přidávat více návodů. :-) Přemýšlel jsem také o tvorbě více videí, psaní recenzí na sety, které by mohli být dobré pro stavbu alternativních modelů, a dokončení překladu webu do ruštiny. Všechny tyto věci jsou zajímavé, ale z mého úhlu pohledu ne tolik jako stavění nových modelů a tvorba návodů pro ně. Takže to vypadá, že nic z výše uvedeného se v nejbližší budoucnosti nezrealizuje, ledaže by se našel někdo, kdo by se toho ujal. Pokud máte zájem dělat recenze nebo natáčet videa o mých modelech, anebo překládat tyto stránky z češtiny nebo angličtiny do ruštiny, dejte mi o tom, prosím, vědět emailem a můžeme se domluvit co a jak.

   

  Byla by to špatná oslava, kdyby na ní chyběly dárečky, takže mě nechte představit vám 10 speciálních alternativních modelů, které jsem našel ve svém archivu. Všechny z nich získaly návod se zančkou "10 years issue" (vydání k 10 létům) připomínající 10. narozeniny buildinstu. Prvním párem modelů jsou bugina a auto postavené ze setu 4939. Jsou to mé nejstarší modely, které jsem našel ve svém archivu a řadí se opravdu mezi moje první pokusy o stavbu čehosi z kostek LEGO (jedinými staršími modely bylo pár zvířat postavených ze setu 4884). Postavil jsem je v roce 2007 ještě před tím, než jsem objevil všechny ty úžasné SNOT (Studs Not On Top - česky čudlíky ne navrchu) techniky, takže jsou dost jednoduché. Kromě toho nastartovaly můj odpor ke stavění obyčejných aut, protože i model nazvaný "auto" vypadá jako další ošklivá bugina...

  buggy car

   

  Další model je retro kabriolet postavený ze setu 4955. Postavil jsem ho zřejmě v roce 2009 a je větší a hezčí než předchozí dva modely, takže můžete vidět nějaký pokrok. Má jednoduchý interiér a otevírací dveře. Nemám žádné fotky fyzického modelu a už ani nevlastním set 4955, takže ho uvidíte jen na těchto dvou renderech. Set 4955 jsem měl hodně rád, protože nebyl ani moc malý, ani moc velký. Také jsem z něj začal stavět druhé auto inspirované Shelby Cobrou, ale nikdy jsem ho nedokončil.

  retro convertible retro convertible

   

  Čtvrtým modelem je vrtulové letadlo postavené ze setu 8048. Je jedním z deseti alternativních modelů, které jsem postavil z tohoto setu a zároveň prvním letadlem tohoto druhu, jaké jsem kdy postavil. Když s ním jedete, tak se mu točí vrtule. Jeho ocas je sestavený převážně z osiček, protože v setu 8048 není dost liftarmů. Z tohoto setu existuje ještě jeden model bez návodu - tříkolka inspirovaná T-Rexem, ale ten nemám v plánu vytvořit. Tento model nevypadá dost dobře a jeho funkce nefungují správně.

  plane plane

   

  Když se přesuneme do roku 2014, najdeme dva modely, se kterými jsem se ucházel o práci v Legu. Přihlásil jsem se na pozici designera v týmu Creatoru a udělal alternativní modely ze setů 31008 a 31025. Takže horskou chatu 31025 jsem předělal na zlatý důl. Model se skládá ze tří samostatných lokací spojených dohromady krátkým příběhem: zlatokop Tim se vrací kanoí se svým psem do chaty v horách. Sní o lepším životě, který si koupí za zlato ze svého dolu. Jde do chaty, bere lampu a krumpáč a jde pokračovat v kopání v dole. Když ale do něj vstoupí, vzbudí spícího medvěda, který se tam usídlil...

  gold mine gold mine gold mine gold mine

   

  Potom jsem si vzal set 31008 a proměnil ho na stavební koncept nazvaný "Náklaďáky na míru". Tento koncept je založený na stavění z modulů a měl by pomoct dětem se stavbou jejich vlastních modelů. Pro demonstraci jsem postavil jeden přední modul a tři různé zadní moduly. Tyto čtyři moduly můžete mezi sebou kombinovat a tím získáte sklápěčku, raketový náklaďák nebo tahač, anebo si můžete vzít jen jeden modul (přední nebo zadní) a postavit zbytek náklaďáku podle své fantazie. Nakonec tedy nemusíte začínat stavbu svého modelu od nuly (to může být celkem obtížné), protože už máte něco, od čeho se můžete odpíchnout. A až získáte dost zkušeností a odvahy, můžete si postavit celý náklaďák podle sebe. LEGO v roce 2017 vydalo pár Creator setů využívajích stavění z modulů (31054, 31055 a 31060), ale myslím si, že nepochopili jeho opravdový potenciál. Jejich myšlenka byla asi taková: dejme dětem možnost snadno vytvářet divně vypadající vozidla tím, že můžou mezi sebou kombinovat části lokomotivy, závodního auta, tahače a letadel.

  dump truck modules rocket truck tractor truck

   

  Poslední dva modely jsem vytvořil minulý rok, když mě kamarádka poprosila, jestli bych jí postavil něco z nového tématu DOTS. Protože tyto sety obsahují hromadu malých okrasných kostiček bez čudlíků (tile) a jenom pár užitečných kostek, musel jsem smíchat dva sety, abych získal dostatek kostek ke stavbě alternativního modelu. Vybral jsem si sety 41905 a 41906 a postavil z nich vrtulník a vrtulové letadlo. Oba modely mají otáčecí vrtule a dostatek ploch pro umístení okrasných kostiček. Abych pravdu řekl, když jsem nacvakával všechny ty čtvrt-kruhové kostičky, zajistil jsem, že toto téma rozhodně není pro mě. A to je vše, kamarádi! ...alespoň pro dnešek. ;-)

  plane helicopter

 • 11. leden 2021 - Shrnutí roku 2020

  Rok 2020 byl... jak to říct slušně? - Byl to divný rok plný nekonečného "virového kabaretu", který převrátil naše životy vzhůru nohama. A všechno se ještě zhoršilo, když jsem si na začátku května zvrtnul kotník a dostal nohu do sádry. Na druhou stranu jsem díku tomu získal hóóódně času na stavění z Lega.

   

  Na začátku lock-downu jsem přestavěl T. rexe ze setu 75936 na model slepice v životní velikosti, kterou jsem pojmenoval C. rex ("C" jako Chicken, což je anglicky slepice). Byla to opravdová legrace jí stavět a poté na ní psát falešnou recenzi. Výsledný model má hodně společného s původním Tyrannosaurem, zejména nohy jsou téměř nezměněné. Zbytek je více či méně přestavěný tak, aby připomínal současného následovníka dinosaurů. Takže pokud už máte dost svého T. rexe, můžetemu dát druhou šanci a nechat ho vyvinout se v C. rexe. :-) Ve stejnou dobu jsem také stavěl své úplně první klasické auto - natahovacího závoďáka ze setu 42106. Stavěl jsem ho do soutěže "Small Car Contest" (soutěž ve stavbě malých aut) pořádané webem Eurobricks.com. Upřímně, soutěže jsem se neúčastnil proto, abych jí vyhrál (a ani se tak nestalo), ale byla to výborná záminka pro otevření nejošklivějšího setu ze série Technic pro rok 2020 (nepočítám do toho závodní auto Top Gear) a předělání ho na něco lepšího. Později se tento set dokonce stal mým nejoblíbenějším z celého roku 2020 (opět ne pro jeho originální modely, ale pro jeho paletu dílů). Jestli se vrátím zpět ke svému natahovacímu závoďáku, tak musím poznamenat, že to není obyčejné natahovací auto. Na rozdíl od nich má navíc zatáčení a vy potom můžete snadno přepínat mezi natahovacím módem se zablokovaným zatáčením a zatáčecím módem s odpojeným natahovacím motorem pro lepší hratelnost.

   

  Poté jsem si zvrtnul kotník a musel zůstat doma. Nemělo by vás tedy překvapit, že můj prvním model po této nehodě byl invalidní vozík postavený z motorky 42036 (ano, jsem milovník černého humoru). :-) Čím více času jsem musel trávit doma, tím více modelů jsem postavil a většina z nich byly nejrůznější vrtulníky. Dokonce jsem jeden postavil i z Friends ježka 40171 a nazval ho "ježkoptérou". Dalším vrtulníkem, který stojí za zmínění, je určitě ten ze setu 42075. Obsahuje totiž speciální natahovací motor sestavený z tlumiče a ozubených kol.

   

  Když jsem zase mohl chodit, tak jsem konečně natočil demonstrační video mého vylepšeného robota LuuMa 2.0 společně se žralokem Mk II. Potom jsem se zabýval dvěma projekty pro The LEGO Group. První z nich byl pro naše LEGO Trading a spočíval ve stavbě malých modelů z polybagů (malé stavebnice LEGO v plastikových pytlících) a pár stavebnic Classic pro promo akci v obchodech Albert "LEGO za body", která proběhla před Vánoci. Několik modelů jsem sám navrhnul a ke všem jsem dělal návody, které jsou ke stažení na webu Albertu. Druhý projekt byl pro LEGO Lead Used Lab a je stále ještě v utajení. Každopádně oba tyto projekty byly o stavění ze systémový kostek a já jich začal mít trochu plné zuby. Když jsem tedy měl chvíli na to, postavit si něco jen tak pro radost, vytáhl jsem raději Technic, konkrétně set 42106, a začal z něj stavět sérii natahovacích vozidel. Prvním byl výše zmíněný závoďák. Druhým bylo letadlo se dvěma vrtulemi, třetím (další) vrtulník, :-) čtvrtým lokomotiva, pátým vznášedlo a terénní bugina byla šestá. A to stále není všechno. Nyní mi na stole leží napůl složený natahovací tahač.

   

  Chcete vědět, co vás čeká v roce 2021? Budeme slavit už 10. výročí webu buildinst! Plánuju vydat návody k několika starým modelům, které jsem dosud nikde nepublikoval. Také mám v plánu pokračovat ve stavbě a tvorbě návodů pro alternativní modely ze setů z let 2020 a 2021.

   

  C. rex pullback racer wheelchair hedgecopter

  helicopter pullback plane pullback steam engine pullback buggy

 • 4. duben 2020 - Ohlédnutí za minulým rokem

  Po dlouhé době tu mám pro vás pár řádků do blogu, abyste měli možnost nahlédnout pod pokličku mé LEGO dílny. Začnu shrnutím nejdůležitějších událostí od posledního příspěvku až do dneška, poté se zastavím u nejzajímavějších modelů a nakonec zmíním pár věcí, na které se můžete těšit v budoucnu.

   

  Nejvýznamnější projekt, do kterého jsem se zapojil v prošlém roce a půl, byl bezpochyby AFOL Designer Program (ADP) pořádaný Bricklinkem (největší internetová burza s Legem) a firmou LEGO. Jednalo se o soutěž, jejímž cílem bylo vydat omezené množství stavebnic navržených přímo fanoušky stavebnice LEGO. V zásadě se to dost podobalo konceptu LEGO Ideas, ale zde byl kladen velký důraz na to, aby modely zůstaly v té podobě, jak je navrhli jejich původní autoři. Já se této soutěže nezúčastnil jako soutěžící, ale jako porotce a externí konzultant společně s dalšími významnými staviteli z celého světa, designéry z firmy LEGO a zástupci Bricklinku. Byl z toho velmi příjemný týden strávený v Dánsku plný stavění, řešení konstrukčních problémů vybraných modelů a posuzování jejich vhodnosti pro postup do crowdsourcingu. Kromě ADP jsem se ještě velkou mírou podílel na dvou vánočních promo akcích v hypermarketech Albert. Zde jsem organizoval stavbu kombinovaných alternativních modelů z polybagů (modely postavené z několika malých "pytlíkových" stavebnic LEGO) a následně pro ně vytvářel návody tak, aby si je mohli doma postavit zákazníci obchodů Albert.

   

  Další novinkou jsou prémiové návody, které jsem začal prodávat prostřednictvím serveru rebrickable.com. V tuto chvílu se jedná o celkem 4 velké modely z Lega Technic, každý postavený z cca 700 až 900 dílů. V budoucnu chci v tomto trendu pokračovat a nové návody na velké modely zpoplatňovat, abych získal peníze na vedení a rozvoj webu buildinst a nákup nových stavebnic. Návody na menší modely zůstanou i nadále zdarma. Poslední zajímavostí je změna softwaru, ve kterém stavím virtuální modely pro tvorbu návodů. Definitivně jsem opustil zastaralý SR 3D Builder a začal naplno používat program Studio od Bricklinku. Je to snadno ovladatelný program ideální pro stavbu z klasických kostek. Na modely z Lega Technic není moc vhodný, takže u nich si pomáhám LEGO Digital Designerem (LDD). Vlastní návody i nadále zpracovávám v programu LPub.

   

  A teď už pojďme k modelům! Začnu velkou trojkou z Lega Technic - po žralokovi ze setu 42066 přišel vrtulník ze setu 42077, lakatoš (lesní kolový traktor) ze setu 42081 a nedávno ještě sněžná rolba ze setu 42094. Všechny tyto modely jsou poměrně velké a patří mezi to nejlepší, co jsem zatím z Lega Technic postavil. Vrtulník je postavený ze závodního auta a nabízí otáčení obou vrtulí, motor s pohyblivými písty a naklápění rotoru ovládané pákou v kokpitu. Kromě toho je opravdu obrovský - na délku má kolem 70 cm! Lakatoš je také pěkný macek a nové pneumatiky se šípovým vzorem mu hodně sluší. Z funkcí nabízí kloubové zatáčení, ovladatelné rameho s drapákem pro svážení dřeva a zvedací přední radlici. Nejmenším ze trojice je sněžná rolba, která je velkým bráchou té, co jsem před lety postavil ze setu 9391. Rolba má kromě zvedací přední radlice chytře vymyšlené zvedání zadního "hřebenu na sníh". Jeho fixování v dolní a horní poloze totiž zajišťují dva tlumiče.

   

  Z modelů ze sytémových kostek bych chtěl vyzdvihnout vetřelčí královnu postavenou ze setu 70827 (Ultrakatty ze druhého LEGO Příběhu) a téměř dvacítku alternativních modelů ze setu 31087. Ke stavbě vetřelčí královny mě inspirovalo množství všelijakých ostnů a trnů přítomných ve stavebnici a také touha postavit "pořádného" vetřelce namísto těch potvor z Duplo kostek. :-) Set 31087 bych nazval nástupcem setu 31056 (minimálně do vydání setu 31100). Podobně jako set 31056 má spoustu univerzálních dílů s širokou škálou využití - od motorky přes zahradní sekačku až po papouška. Za obzvláště povedené alternativní modely z tohoto setu považuju stavební kolečko, kolový bagr, papouška a trojici pomocníků v zemědělství.

   

  A na co se může těšit do budoucna? Mám rozestavěné své první superauto ze setu 42056, nový model z Mindstorms EV3 čeká už jen na natočení videa, pro tyrannosaura ze setu 75936 mám šílený nápad na předělávku a rád bych postavil nějaké pořádné auto z Mustanga 10265.

   

  vrtulník žralok motorová pila robot

  stíhačka chameleon Tomik a Vika prezidenti

 • 11. srpen 2018 - Nové modely a objev BriXtaru

  Od posledního zápisu do blogu uteklo půl roku, během kterých jsem nelenil, stavěl nové modely a pro některé dokonce stihl udělat i návody. Zároveň jsem se seznámil s Jonathanem Jehanderem, jedním ze zakladatelů sociální sítě BriXtar, a začal s ním spolupracovat. BriXtar je sociální síť a aplikace pro chytré telefony, která si klade za cíl propojit tvůrce modelů z Lega s těmi, kteří by si jejich modely rádi postavili - zejména dětmi a jejich rodiči. Já na BriXtaru pod přezdívkou "buildinst" sdílím některé ze svých alternativních modelů a několik jsem jich postavil speciálně "na zakázku" pro BriXtar - chameleona a upraveného toxického psa z BriXboxu (speciální stavebnice vydaná týmem BriXtaru) a tři alternativní modely ze setu 31079 (stíhačku, sklápěčku a vrtulník). Více o BriXtaru a odkaz ke stažení aplikace najdete zde (stránky jsou v angličtině).

   

  Kromě výše zmíněných modelů jsem po delší době postavil taky něco z Lega Technic. Nejprve jsem předělal letošní jachtu (set číslo 42074) na nákladní vrtulník a poté loňskou stíhačku (set číslo 42066) na druhou generaci žraloka. Vrtulník je inspirovaný dětskými hračkami a má pohyblivé vrtule roztáčené ozubeným kolem pod kabinou. Žralok je zase vylepšená verze 5 let starého žraloka ze setu 9394. Oproti originálu je nový žralok větší, hezčí, motorizovaný a konečně i modrý. Má dvě funkce - pohyb ocasu a otevírání tlamy, kterou se snaží sežrat utíkající rybu. Obě funkce mohou být spuštěny současně, nebo každá zvlášť pomocí dvou červených pák na stojanu.

   

  Z modelů postavených z klasických LEGO kostek stojí za zmínku řada modelů ze setu 31056, kterých mám nyní rovných 30, pravěký pták phorusrhacos ze setu 31073 a několik figurek ze série BrickHeadz. Ke kostkatým hlavám (BrickHeadz) jsem se dostal díky selfie setu 41597. Není tedy divu, že první model představoval mou maličkost a mou ženu Viktorii. Následovala čtveřice významných českých prezidentů stavěných k příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa. Do této čtveřice jsem zařadil Tomáše Garrigue Masaryka s československou vlajkou (první prezident Československa), Klementa Gottwalda se srpem a kladivem (první komunistický prezident), Václava Havla se spisy divadelních her (první prezident samostatné České republiky) a Miloše Zemana s láhví jeho oblíbeného bylinného likéru (první prezident přímo zvolený lidem).

   

  vrtulník žralok motorová pila robot

  stíhačka chameleon Tomik a Vika prezidenti

 • 18. únor 2018 - Úžasný set 31056

  Koncem minulého roku jsem si dal svérázný cíl: postavit 20 alternativních modelů ze setu 31056 (zelený kabriolet). Tou dobou jsem jich sice už měl 9 hotových, ale stále mi dalších 11 chybělo. Stavebnici jsem si začal brát s sebou na cesty vlakem, což se ukázalo jako perfektní nápad. Během tříhodinové jízdy jsem postavil i dva nové modely a na zpáteční cestě to samé. Největší výzvou nakonec nebyla vlastní stavba modelů, ale vymýšlení nových nápadů, aby každý model byl originální a odlišný od ostatních. A tak vznikly i takové unikáty jako elektrická kytara, sekačka nebo dětský kočárek. Za svůj nejvýznamnější model považuju skútr, protože od samého začátku stavění ze setu 31056 jsem bral model motorky za neproveditelný.

   

  Když pominu modely ze setu 31056, tak mi přišlo, že jsem na přelomu roku 2017 a 2018 proděl malou stavitelskou krizi. Hlavu jsem měl plnou nápadů na nové modely, ale když jsem si sednul ke kostkám, tak jsem nebyl schopný nic postavit. Postupně se to začalo lámat u setů 31060 (kamion s letadly) a 41129 (stánek s hot dogy), které mi dlouho ležely na stole a čekaly, až z nich něco postavím. Ze setu 31060 vznikl vrtulník a ze setu 41129 legrační pickup jako vystřižený z nějakého kresleného filmu. Mým posledním modelem, který tu zmíním je roztomilý králíček ze setu 31044 (pes a kačeny). A proč zrovna další králík? Protože jsem už dlouho žádného nepostavil... :-)

   

  A na co se můžete těšit do budoucna? Chtěl bych postavit něco velkého z Lega Technic - mohla by to být nová verze žraloka, vrtulník, alternativní model z Porsche 911 nebo vozítko z Mindstorms. Počkejte si a uvidíte...

   

  21 modelů vrtulník králík pickup

 • 11. listopad 2017 - Nové alterantivní modely

  V minulém zápisu do blogu jsem zmínil dvě videa, která jsem natáčel pro aplikaci LEGO Life. První se jmenuje "Pozor na žraloky" (Beware of sharks!) a druhé "Jak postavit rybu z auta" (How to build fish out of car) a obě nyní najdete na mém youtubovém kanálu. Posledně jsem vám také sliboval nové alternativní modely z letošních setů LEGO Creator a tak jsem během léta postavil dva tahače ze setů 31054 a 31055, štíra ze setu 31057 a strašlivého zmutovaného psa ze setu 31058. Nejnovějšími přírůstky jsou čtyři alternativní modely ze setu 31056 - jezevčík, letadlo, bugina a lokomotiva. Nejvíc mě z výše jmenovaný setů potrápil asi vrtulník 31057, protože jsem dlouho nemohl přijít na to, co z něj postavit. Naproti tomu stavbu zmutoveného psa z dinosaura 31058 jsem si vysloveně užíval. Nakonec jsem postavit také několik alternativních modelů z propagačních setů (nejsou běžně v prodeji a dostanete je většinou jako dárek k nákupu v oficiálních LEGO shopech). Nejzajímavějšími z nich jsou předělávky prasátka (kasičky) 40251 na slona a králíka.

   

  Při pohledu na své poslední modely jsem začal mít trochu pocit, že dávám stále více přednost klasickým systémovým kostkám před Technicem. Abych nevyšel ze cviku, postavil jsem i několik modelů "bez čudlíků". Ty zastupuje na dálku ovládaný buldozér ze setu 42065 a offroadová formule ze setu 42037. U buldozéru jsem rád, že se mi podařilo přidat setu 42065 více hratelnosti - kromě ježdění po místnosti s ním můžete třeba odklízet rozsypané kostky z podlahy. :-) Formule má naproti tomu trochu pohnutější minulost. Začal jsem jí stavět před více než rokem a nejvíc jsem si u ní lámal hlavu s přední nápravou. Nakonec jsem jí dal asi na rok k ledu a dokončil jí teprve před pár týdny. K její stavbě mě vedla myšlenka, že musím ze setu 42037, který se jmenuje terénní formule, postavit něco, co skutečně připomíná formuli. Návody na oba modely by měly být hotové do Vánoc.

   

  Závěrem bych Vám rád pověděl o svém doposud největším a nejsložitějším modelu, který jsem dělal na zakázku pro Hewlett-Packard. Koncem zimy mi zavolal jeden chlapík s dotazem, jestli bych dokázal postavit z Lega dálkově ovládaného robota, který by uměl házet kapsle do kávovaru Nespresso. Ta otázka mě natolik zaujala, že jsem si s ním domluvil schůzku. Na ní mi vysvětlil, že mají kávovar Nespresso se zabudovaným bluetooth, které umožňuje kávovar ovládat pomocí chytrého telefonu. Problém byl v tom, že i když si ten kávovar můžete zapnout z telefonu, tak furt k němu musíte přijít a vhodit do něj kapsli. Právě na to vhazování kapslí hledali nějaké "na dálku ovládané LEGO řešení". Dal jsem dohromady pár konceptů a na jejich základě si u mě objednali robota, kterého jsem nazval COFF3 BOT. Je to docela macek z odhadem 2500 dílů. Ke stavbě jsem použil především sadu LEGO Mindstorms Education a LEGO Technic kolesové rypadlo. Stavba mi trvala asi 3 měsíce a největším oříškem bylo toho robota postavit. Programování už byla brnkačka. Více se o něm můžete dočíst zde.

   

  tahač štír pes lokomotiva

  slon buldozér formule COFF3 BOT