Česky English По-русски

11. duben 2021 - Buildinst je tu už 10 let!

Je to přesně 10 let, co jsem spustil web buildinst, a ten nyní vstupuje do druhé dekády. Všechno to začalo s návody na 4 modely ze dvou různých setů. Dnes jsou na buildinstu návody na 271 modelů postavených ze 112 různých setů. Pojďme se tedy podívat na významné milníky v historii tohoto webu:

 

 • 11. duben 2011 - Buildinst je online se 4 návody na formuli 1 postavenou ze setu 5763 a králíka, žábu a jezevčíka ze setu 4916. Návody na tyto modely aktuálně dostupné na buildinstu nejsou originály zroku 2011, protože jsem je revidoval, když jsem přesouval web na novou doménu. Nebyly to ani moje úplně první návody. Svůj úplně první návod jsem udělal ve formě sekvence fotografií v prosinci 2010 a je pořád ještě dostupný v mojí galerii na brickshelfu.
 • 9. květen 2011 - Přidal jsem první návod na model z Technicu - vosu postavenou ze setu 8048.
 • 16. říjen 2011 - Přidel jsem první návod na model postavený jiným stavitelem - motorku postavenou Mortenem ze setu 5763. Zpočátku jsem plánoval dělat návody pro modely od jiných autorů, protože jsem si myslel, že sám nezvládnu postavit dost modelů. Později se ale ukázalo, že jsem se podcenil, a tak jsem ztratil zájem o vytváření návodů pro cizí modely. Na buildinstu tak zůstaly celkem 3 návody na modely od jiných stavitelů - dokážete je najít?
 • 25. listopad 2011 - Od tohoto dne si můžete stahovat návody ve formátu PDF. Původně byly dostupné pouze jako online slideshow.
 • 18. leden 2014 - Tento den jsem s vámi sdílel svůj "LEGO příběh". V červnu 2017 jsem ho ještě jednou aktualizoval a myslím si, že je na čase ho zaktualizovat znovu.
 • 27. duben 2014 - Dal jsem vám možnost podpořit rozvoj buildinstu příspěvky přes PayPal. Ukázalo se ale, že to je velmi neefektivní, protože téměř nikdo tuto možnost nevyužívá.
 • 6. listopad 2014 - Přidal jsem hodnocení modelů, takže si můžete udělat představu o tom, jak je obtížná stavba a na kolik je výsledný model hratelný, pevný a stabilní ještě před tím, než se pustíte do jeho stavby.
 • 31. prosinec 2016 - Přidal jsem první návod na model z Mindstorms - CLEV3R CAR postavený ze setu 31313 a ten se stal mým nejoblíbenějším modelem.
 • 30. června 2017 - Buildinst se přesunul na novou doménu, získal redakční systém a celkové množství návodů na webu překročilo 100 včetně návodů na modely z témat jako je City, Friends a Star Wars.
 • 16. duben 2019 - Zavedl jsem prémiové návody - placené návody na větší a složitější modely. Nyní je na buildinstu celkem 11 prémiových návodů. Tento způsob získávání prostředků pro rozvoj webu se ukázal jako mnohem efektivnější než dary z PayPalu, které jsem zmínil výše, takže v něm budu pokračovat i nadále.
 • 5. říjen 2019 - Počet návodů na buildinstu překročil 200.
 • 11. duben 2021 - Buildinst slaví 10. narozeniny!

 

Nyní jsem si pro vás připravil dva grafy - levý ukazuje množství nových návodů (modré sloupce) a počet aktualizací webu (červené sloupce) pro každý rok a pravý ukazuje růst celkového počtu návodů na webu (modrá křivka) a počet různých setů, které získaly alternativní modely (červená křivka). Jak můžete vidět, nejproduktivnější rok byl 2017, kdyjsem přesouval buildinst na novou doménu a přidal 60 nových návodů. Naproti tomu nejméně produktivním rokem byl ten předchozí. V roce 2016 jsem přidal jen 7 nových návodů a za celý rok udělal jen 2 aktualizace. Toto bylo způsobeno zejména tím, že jsem se stěhoval do nového bytu a rekonstruoval ho. Kromě toho jsem ještě připravoval nový web a pracoval na jiných projektech spojených s Legem, takže na aktualizace buildinstu nezbývalo moc času.

 charts

Všechna tato fakta byla o minulosti buildinstu, ale co můžete očekávat v budoucnosti? No, mám v plánu přidávat více návodů. :-) Přemýšlel jsem také o tvorbě více videí, psaní recenzí na sety, které by mohli být dobré pro stavbu alternativních modelů, a dokončení překladu webu do ruštiny. Všechny tyto věci jsou zajímavé, ale z mého úhlu pohledu ne tolik jako stavění nových modelů a tvorba návodů pro ně. Takže to vypadá, že nic z výše uvedeného se v nejbližší budoucnosti nezrealizuje, ledaže by se našel někdo, kdo by se toho ujal. Pokud máte zájem dělat recenze nebo natáčet videa o mých modelech, anebo překládat tyto stránky z češtiny nebo angličtiny do ruštiny, dejte mi o tom, prosím, vědět emailem a můžeme se domluvit co a jak.

 

Byla by to špatná oslava, kdyby na ní chyběly dárečky, takže mě nechte představit vám 10 speciálních alternativních modelů, které jsem našel ve svém archivu. Všechny z nich získaly návod se zančkou "10 years issue" (vydání k 10 létům) připomínající 10. narozeniny buildinstu. Prvním párem modelů jsou bugina a auto postavené ze setu 4939. Jsou to mé nejstarší modely, které jsem našel ve svém archivu a řadí se opravdu mezi moje první pokusy o stavbu čehosi z kostek LEGO (jedinými staršími modely bylo pár zvířat postavených ze setu 4884). Postavil jsem je v roce 2007 ještě před tím, než jsem objevil všechny ty úžasné SNOT (Studs Not On Top - česky čudlíky ne navrchu) techniky, takže jsou dost jednoduché. Kromě toho nastartovaly můj odpor ke stavění obyčejných aut, protože i model nazvaný "auto" vypadá jako další ošklivá bugina...

buggy car

 

Další model je retro kabriolet postavený ze setu 4955. Postavil jsem ho zřejmě v roce 2009 a je větší a hezčí než předchozí dva modely, takže můžete vidět nějaký pokrok. Má jednoduchý interiér a otevírací dveře. Nemám žádné fotky fyzického modelu a už ani nevlastním set 4955, takže ho uvidíte jen na těchto dvou renderech. Set 4955 jsem měl hodně rád, protože nebyl ani moc malý, ani moc velký. Také jsem z něj začal stavět druhé auto inspirované Shelby Cobrou, ale nikdy jsem ho nedokončil.

retro convertible retro convertible

 

Čtvrtým modelem je vrtulové letadlo postavené ze setu 8048. Je jedním z deseti alternativních modelů, které jsem postavil z tohoto setu a zároveň prvním letadlem tohoto druhu, jaké jsem kdy postavil. Když s ním jedete, tak se mu točí vrtule. Jeho ocas je sestavený převážně z osiček, protože v setu 8048 není dost liftarmů. Z tohoto setu existuje ještě jeden model bez návodu - tříkolka inspirovaná T-Rexem, ale ten nemám v plánu vytvořit. Tento model nevypadá dost dobře a jeho funkce nefungují správně.

plane plane

 

Když se přesuneme do roku 2014, najdeme dva modely, se kterými jsem se ucházel o práci v Legu. Přihlásil jsem se na pozici designera v týmu Creatoru a udělal alternativní modely ze setů 31008 a 31025. Takže horskou chatu 31025 jsem předělal na zlatý důl. Model se skládá ze tří samostatných lokací spojených dohromady krátkým příběhem: zlatokop Tim se vrací kanoí se svým psem do chaty v horách. Sní o lepším životě, který si koupí za zlato ze svého dolu. Jde do chaty, bere lampu a krumpáč a jde pokračovat v kopání v dole. Když ale do něj vstoupí, vzbudí spícího medvěda, který se tam usídlil...

gold mine gold mine gold mine gold mine

 

Potom jsem si vzal set 31008 a proměnil ho na stavební koncept nazvaný "Náklaďáky na míru". Tento koncept je založený na stavění z modulů a měl by pomoct dětem se stavbou jejich vlastních modelů. Pro demonstraci jsem postavil jeden přední modul a tři různé zadní moduly. Tyto čtyři moduly můžete mezi sebou kombinovat a tím získáte sklápěčku, raketový náklaďák nebo tahač, anebo si můžete vzít jen jeden modul (přední nebo zadní) a postavit zbytek náklaďáku podle své fantazie. Nakonec tedy nemusíte začínat stavbu svého modelu od nuly (to může být celkem obtížné), protože už máte něco, od čeho se můžete odpíchnout. A až získáte dost zkušeností a odvahy, můžete si postavit celý náklaďák podle sebe. LEGO v roce 2017 vydalo pár Creator setů využívajích stavění z modulů (31054, 31055 a 31060), ale myslím si, že nepochopili jeho opravdový potenciál. Jejich myšlenka byla asi taková: dejme dětem možnost snadno vytvářet divně vypadající vozidla tím, že můžou mezi sebou kombinovat části lokomotivy, závodního auta, tahače a letadel.

dump truck modules rocket truck tractor truck

 

Poslední dva modely jsem vytvořil minulý rok, když mě kamarádka poprosila, jestli bych jí postavil něco z nového tématu DOTS. Protože tyto sety obsahují hromadu malých okrasných kostiček bez čudlíků (tile) a jenom pár užitečných kostek, musel jsem smíchat dva sety, abych získal dostatek kostek ke stavbě alternativního modelu. Vybral jsem si sety 41905 a 41906 a postavil z nich vrtulník a vrtulové letadlo. Oba modely mají otáčecí vrtule a dostatek ploch pro umístení okrasných kostiček. Abych pravdu řekl, když jsem nacvakával všechny ty čtvrt-kruhové kostičky, zajistil jsem, že toto téma rozhodně není pro mě. A to je vše, kamarádi! ...alespoň pro dnešek. ;-)

plane helicopter