• 11. srpen 2018 - Nové modely a objev BriXtaru

  Od posledního zápisu do blogu uteklo půl roku, během kterých jsem nelenil, stavěl nové modely a pro některé dokonce stihl udělat i návody. Zároveň jsem se seznámil s Jonathanem Jehanderem, jedním ze zakladatelů sociální sítě BriXtar, a začal s ním spolupracovat. BriXtar je sociální síť a aplikace pro chytré telefony, která si klade za cíl propojit tvůrce modelů z Lega s těmi, kteří by si jejich modely rádi postavili - zejména dětmi a jejich rodiči. Já na BriXtaru pod přezdívkou "buildinst" sdílím některé ze svých alternativních modelů a několik jsem jich postavil speciálně "na zakázku" pro BriXtar - chameleona a upraveného toxického psa z BriXboxu (speciální stavebnice vydaná týmem BriXtaru) a tři alternativní modely ze setu 31079 (stíhačku, sklápěčku a vrtulník). Více o BriXtaru a odkaz ke stažení aplikace najdete zde (stránky jsou v angličtině).

   

  Kromě výše zmíněných modelů jsem po delší době postavil taky něco z Lega Technic. Nejprve jsem předělal letošní jachtu (set číslo 42074) na nákladní vrtulník a poté loňskou stíhačku (set číslo 42066) na druhou generaci žraloka. Vrtulník je inspirovaný dětskými hračkami a má pohyblivé vrtule roztáčené ozubeným kolem pod kabinou. Žralok je zase vylepšená verze 5 let starého žraloka ze setu 9394. Oproti originálu je nový žralok větší, hezčí, motorizovaný a konečně i modrý. Má dvě funkce - pohyb ocasu a otevírání tlamy, kterou se snaží sežrat utíkající rybu. Obě funkce mohou být spuštěny současně, nebo každá zvlášť pomocí dvou červených pák na stojanu.

   

  Z modelů postavených z klasických LEGO kostek stojí za zmínku řada modelů ze setu 31056, kterých mám nyní rovných 30, pravěký pták phorusrhacos ze setu 31073 a několik figurek ze série BrickHeadz. Ke kostkatým hlavám (BrickHeadz) jsem se dostal díky selfie setu 41597. Není tedy divu, že první model představoval mou maličkost a mou ženu Viktorii. Následovala čtveřice významných českých prezidentů stavěných k příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa. Do této čtveřice jsem zařadil Tomáše Garrigue Masaryka s československou vlajkou (první prezident Československa), Klementa Gottwalda se srpem a kladivem (první komunistický prezident), Václava Havla se spisy divadelních her (první prezident samostatné České republiky) a Miloše Zemana s láhví jeho oblíbeného bylinného likéru (první prezident přímo zvolený lidem).

   

  vrtulník žralok motorová pila robot

  stíhačka chameleon Tomik a Vika prezidenti

 • 18. únor 2018 - Úžasný set 31056

  Koncem minulého roku jsem si dal svérázný cíl: postavit 20 alternativních modelů ze setu 31056 (zelený kabriolet). Tou dobou jsem jich sice už měl 9 hotových, ale stále mi dalších 11 chybělo. Stavebnici jsem si začal brát s sebou na cesty vlakem, což se ukázalo jako perfektní nápad. Během tříhodinové jízdy jsem postavil i dva nové modely a na zpáteční cestě to samé. Největší výzvou nakonec nebyla vlastní stavba modelů, ale vymýšlení nových nápadů, aby každý model byl originální a odlišný od ostatních. A tak vznikly i takové unikáty jako elektrická kytara, sekačka nebo dětský kočárek. Za svůj nejvýznamnější model považuju skútr, protože od samého začátku stavění ze setu 31056 jsem bral model motorky za neproveditelný.

   

  Když pominu modely ze setu 31056, tak mi přišlo, že jsem na přelomu roku 2017 a 2018 proděl malou stavitelskou krizi. Hlavu jsem měl plnou nápadů na nové modely, ale když jsem si sednul ke kostkám, tak jsem nebyl schopný nic postavit. Postupně se to začalo lámat u setů 31060 (kamion s letadly) a 41129 (stánek s hot dogy), které mi dlouho ležely na stole a čekaly, až z nich něco postavím. Ze setu 31060 vznikl vrtulník a ze setu 41129 legrační pickup jako vystřižený z nějakého kresleného filmu. Mým posledním modelem, který tu zmíním je roztomilý králíček ze setu 31044 (pes a kačeny). A proč zrovna další králík? Protože jsem už dlouho žádného nepostavil... :-)

   

  A na co se můžete těšit do budoucna? Chtěl bych postavit něco velkého z Lega Technic - mohla by to být nová verze žraloka, vrtulník, alternativní model z Porsche 911 nebo vozítko z Mindstorms. Počkejte si a uvidíte...

   

  21 modelů vrtulník králík pickup

 • 11. listopad 2017 - Nové alterantivní modely

  V minulém zápisu do blogu jsem zmínil dvě videa, která jsem natáčel pro aplikaci LEGO Life. První se jmenuje "Pozor na žraloky" (Beware of sharks!) a druhé "Jak postavit rybu z auta" (How to build fish out of car) a obě nyní najdete na mém youtubovém kanálu. Posledně jsem vám také sliboval nové alternativní modely z letošních setů LEGO Creator a tak jsem během léta postavil dva tahače ze setů 31054 a 31055, štíra ze setu 31057 a strašlivého zmutovaného psa ze setu 31058. Nejnovějšími přírůstky jsou čtyři alternativní modely ze setu 31056 - jezevčík, letadlo, bugina a lokomotiva. Nejvíc mě z výše jmenovaný setů potrápil asi vrtulník 31057, protože jsem dlouho nemohl přijít na to, co z něj postavit. Naproti tomu stavbu zmutoveného psa z dinosaura 31058 jsem si vysloveně užíval. Nakonec jsem postavit také několik alternativních modelů z propagačních setů (nejsou běžně v prodeji a dostanete je většinou jako dárek k nákupu v oficiálních LEGO shopech). Nejzajímavějšími z nich jsou předělávky prasátka (kasičky) 40251 na slona a králíka.

   

  Při pohledu na své poslední modely jsem začal mít trochu pocit, že dávám stále více přednost klasickým systémovým kostkám před Technicem. Abych nevyšel ze cviku, postavil jsem i několik modelů "bez čudlíků". Ty zastupuje na dálku ovládaný buldozér ze setu 42065 a offroadová formule ze setu 42037. U buldozéru jsem rád, že se mi podařilo přidat setu 42065 více hratelnosti - kromě ježdění po místnosti s ním můžete třeba odklízet rozsypané kostky z podlahy. :-) Formule má naproti tomu trochu pohnutější minulost. Začal jsem jí stavět před více než rokem a nejvíc jsem si u ní lámal hlavu s přední nápravou. Nakonec jsem jí dal asi na rok k ledu a dokončil jí teprve před pár týdny. K její stavbě mě vedla myšlenka, že musím ze setu 42037, který se jmenuje terénní formule, postavit něco, co skutečně připomíná formuli. Návody na oba modely by měly být hotové do Vánoc.

   

  Závěrem bych Vám rád pověděl o svém doposud největším a nejsložitějším modelu, který jsem dělal na zakázku pro Hewlett-Packard. Koncem zimy mi zavolal jeden chlapík s dotazem, jestli bych dokázal postavit z Lega dálkově ovládaného robota, který by uměl házet kapsle do kávovaru Nespresso. Ta otázka mě natolik zaujala, že jsem si s ním domluvil schůzku. Na ní mi vysvětlil, že mají kávovar Nespresso se zabudovaným bluetooth, které umožňuje kávovar ovládat pomocí chytrého telefonu. Problém byl v tom, že i když si ten kávovar můžete zapnout z telefonu, tak furt k němu musíte přijít a vhodit do něj kapsli. Právě na to vhazování kapslí hledali nějaké "na dálku ovládané LEGO řešení". Dal jsem dohromady pár konceptů a na jejich základě si u mě objednali robota, kterého jsem nazval COFF3 BOT. Je to docela macek z odhadem 2500 dílů. Ke stavbě jsem použil především sadu LEGO Mindstorms Education a LEGO Technic kolesové rypadlo. Stavba mi trvala asi 3 měsíce a největším oříškem bylo toho robota postavit. Programování už byla brnkačka. Více se o něm můžete dočíst zde.

   

  tahač štír pes lokomotiva

  slon buldozér formule COFF3 BOT

 • 26. červenec 2017 - Konečně nový web

  Od Vánoc jsem postupně začal přesouvat všechny staré návody na nový web a při této příležitosti i odstraňovat drobné chyby, které jsem v nich objevil. Většinou šlo o drobnosti jako doplnění potisku na dílek (oči starších zvířátek), vložení chybějícího dílu (natahovací motor) nebo úprava souslednosti kroků stavby. Větších úprav se dočkal pouze červený žralok ze setu 9394 - kompletně jsem přestavěl jeho hřbet a upravil polohu ploutví tak, aby se více podobaly skutečnému žralokovi. Nový návod mám stále ještě rozpracovaný, takže pokud si chcete žraloka postavit, je vám k dispozici pouze původní verze na starém webu.

   

  Kromě již publikovaných návodů jsem přidal téměř dvacet zbrusu nových návodů na modely z nových setů LEGO Creator a na část modelů, které jsem loni stavěl pro pořad LEGO stavění. Vzhledem k tomu, že se celkový počet návodů rozrostl přes stovku, rozdělil jsem je pro přehlednost do čtyř skupin: Creator, Technic, Mindstorms a Ostatní. Ve skupině Mindstorms se do budoucna můžou objevit i návody na modely z jiných programovatelných stavebnic než jen z Mindstorms a ve skupině Ostatní, označené otazníkem, jsou potom návody na modely ze všech ostatních stavebnic. Nakonec jsem doplnil svůj "LEGO příběh" o shrnutí posledních několika let a svojí fotku - to pokud by vás zajímalo, jak vůbec vypadám. :-) Do budoucna ještě plánuju doplnit k jednotlivým modelům chybějící odkazy na soupisy materiálu, jejich tématické zaměření (mělo by sloužit pro připravované vyhledávání) a galerie s fotkami.

   

  A teď se pojďme blíže podívat na nové modely, které jsem od Vánoc postavil. Na rozjezd jsem postavil rovnou 5 alternativních modelů z malého zeleného kabrioletu (set 31056). Tento set je vlastně zelenou obdobou staršího oranžového kabrioletu 31017, ze kterého jsem postavil dohromady 13 vlastních alternativních modelů. Můj záměr se zeleným setem byl jednoduchý - zkusit z něj postavit ty samé modely, které jsem stavěl z toho oranžového a jako bonus zúčastnit se soutěže ve stavbě alternativních modelů. Musím říct, že nové modely se mi líbí více než ty staré - ostatně porovnejte sami jestli se vám bude více líbit zelený krokodýl, vrtulník, člun a ryba nebo jejich starší oranžoví bratříčci. Za zmínku dále stojí předělávky letošních "ošklivých" setů LEGO Creator - drak postavený z robota, budka pobřežní hlídky se žralokem z plážového domku a traktor z motorky (motorku nepovažuju za ošklivou, ale díky specifickým dílů to není zrovna nejvhodnější set na stavbu alternativních modelů).

   

  Nakonec ještě zmíním 2 projekty, kterých jsem se letos zúčastnil - natáčení krátkých videí pro aplikaci LEGO Life a pořádání soutěže ve stavbě alternativních modelů. Krátká videa jsem natočíl celkem dvě: první bylo video-návodem na stavbu ryby ze setu 31056 a druhé video-návodem na stavbu žraloka s kabinou pobřežní hlídky ze setu 31063. Odkaz na videa přidám hned, jak budou zveřejněna. Za odměnu jsem získal všechny nové sety LEGO Creator z první poloviny roku 2017, takže se brzy můžete těšit na další modely z nich postavené. Soutěž ve stavbě alternativních modelů jsem vyhlašoval na fóru kostky.org a poněkud netradičně jsme jako výchozí set zvolili LEGO Technic 42060 - Silničáři. Co všechno jsme z něj postavili se můžete podívat zde. Já ze setu postavil mimo soutěž formuli se zatáčecími koly a vrtulové letadlo, kterému se točí vrtule, když jede po zemi.

   

  motorový člun ryba tahač drakosaurus

  pobřežní hlídka traktor formule 1 letadlo

 • 31. prosinec 2016 - Rok ve znamení Lega

  Přesto, že jsem toho letos na buildinst moc nepřidal, jsem uplynulý rok s Legem doslova vstával i chodil spát. Jak už jsem psal v minulém příspěvku do blogu, začal jsem stavit alternativní modely na zakázku a to hned pro dva různé subjekty. Kromě toho jsem pokračoval ve vedení kurzů programování LEGO Mindstorms a WeDo pro děti, účastnil se výstav, pořádal několik soutěží a nakonec si postavil i něco vlastního jen tak pro radost.

  Prvním projektem, do kterého jsem se zapojil je LEGO ReMake. Jeho podstatou je ukázat dětem a jejich rodičům, že z každé stavebnice LEGO se toho dá postavit víc, než jen ten model, na který máte přibalený návod. Stavěl jsem tam tedy alernativní modely ze stavebnic LEGO City a můžete si je prohlédnout na oficiálních stránkách projektu, kde samozřejmě najdete i návody na jejich stavbu. Druhým projektem, byl seriál videí na Streamu nazvaný LEGO stavění. Jednotlivé epizody vypadají tak, že dítě postaví ze stavebnice model podle návodu a potom přijdu já a ze stejných kostek postavím něco jiného. Jsou tam i epizody, které jsou pouze zrychleným záznamem toho, jak modely stavím od začátku do konce, takže si podle nich můžete zkusit moje modely sami postavit. Sety, ze kterých jsme stavěli, byly velmi různorodé - od Creatoru přes NEXO KNIGHTS až po Friends.

  Z vlastních modelů stavěných jen tak pro radost stojí za zmínku CLEV3R CAR, dragster a žena v bikinách. CLEV3R CAR je opravdu takové chytré auto postavené ze stavebnice LEGO Mindstorms EV3 (set 31313), které dokáže samo jezdit v prostoru a vyhýbat se překážkám, nebo ho pomocí vlastního programu můžete naučit i jiné kousky. Nejlépe to demonstruje toto video. Dragstera jsem postavil ze setu LEGO Technic 42036 a byla to moc pěkná výzva - mým cílem bylo postavit vozidlo na čtyřech kolech z motorky, která má kola pouze dvě. Je to sice model plný kompromisů, ale rozhodně stojí za postavení. Trojici uzavírá žena v bikinách postavená ze staršího setu LEGO Creator 4884 (lev, hyena a sup). Přiznám se, že původně jsem jí chtěl postavit bez bikin, ale nedostatek dílů ve vhodných barvách mě nakonec donutil ji trochu obléct do plavek a kozaček. :-)

  A na co se můžete těšit v nejbližší době? Nové webové stránky by už snad konečně měly být připraveny ke vkládání obsahu, takže spuštění inovovaného webu je na dohled. S touto přelomovou událostí bude souviset i vložení nových návodů na alternativní modely z jiných témat, než jen Creator a Technic, a to hlavně City, NEXO KNIGHTS, Friends a podobně.

   

  letadlo kachna vrtulník tank

  drak CLEV3R CAR dragster žena v bikinách

 • 14. únor 2016 - Shrnutí uplynulého půlroku

  Poslední půlrok jsem byl tak vytížený stavěním, že jsem se téměř ani nedostal k aktualizacím buildinstu. Léto začalo s dvojicí setů LEGO Friends, z nichž se mi jeden (41094 - maják v Heartlake) podařilo přestavět na kolotoč. Poté následovala delší stavba mého dosud největšího a nejsložitějšího modelu - lesního kolového traktoru pro svážení dřeva ze setu 8053. Je inspirovaný skutečným strojem Noe NF410 a podařilo se mi s ním poprvé pokořit magickou hranici 1000 dílů. Má čtyři nápravy, funkční rameno a úctyhodné rozměry. Podrobný výčet jeho funkcí včetně návodu na stavbu naleznete zde.

  Koncem září jsem se stal vedoucím kurzů robotiky pro děti a začal se seznamovat se stavebnicemi LEGO WeDo a Mindstorms. Programování bylo pro mě úplnou novinkou a přiznám se, že mě docela chytlo. Z WeDo jsem zatím postavil dva modely - vrtulové letadlo a spícího dinosaura. U letadla můžete pomocí dvou pák ovládat jeho naklápění do stran (zatáčení) a rychlost otáčení vrtule. Dinosaurus je naopak takovou hříčkou na nevyzpytatelné chování. Když ho probudíte, náhodně si vybere jednu z pěti reakcí, než opět usne. Nejlépe to vystihuje toto video.

  Ke konci roku jsem zapojil do pilotního projektu na zkoušení nového programu na vytváření návodů pro modely z Lega. Ještě než jsem tento projekt dokončil, dostal jsem nabídku zúčastnit se dalšího, takže teď stavím pro LEGO CEE tým modely na zakázku. Můj sen se začíná plnit...

  Samostatnou kapitolou je příprava nového webu. S touto myšlenkou jsem si pohrával už delší dobu, ale teprve koncem loňského roku se daly věci do pohybu. Nový web je v tuto chvíli již téměř kompletně naprogramován a zbývá do něj pouze nahrát obsah. Uvidím, jak na tom budu s časem, a doufám, že vám ho budu moct v nejbližší době představit.

   

  lesní traktor kolotoč letadlo dinosaurus