Česky English По-русски

4. duben 2020 - Ohlédnutí za minulým rokem

Po dlouhé době tu mám pro vás pár řádků do blogu, abyste měli možnost nahlédnout pod pokličku mé LEGO dílny. Začnu shrnutím nejdůležitějších událostí od posledního příspěvku až do dneška, poté se zastavím u nejzajímavějších modelů a nakonec zmíním pár věcí, na které se můžete těšit v budoucnu.

 

Nejvýznamnější projekt, do kterého jsem se zapojil v prošlém roce a půl, byl bezpochyby AFOL Designer Program (ADP) pořádaný Bricklinkem (největší internetová burza s Legem) a firmou LEGO. Jednalo se o soutěž, jejímž cílem bylo vydat omezené množství stavebnic navržených přímo fanoušky stavebnice LEGO. V zásadě se to dost podobalo konceptu LEGO Ideas, ale zde byl kladen velký důraz na to, aby modely zůstaly v té podobě, jak je navrhli jejich původní autoři. Já se této soutěže nezúčastnil jako soutěžící, ale jako porotce a externí konzultant společně s dalšími významnými staviteli z celého světa, designéry z firmy LEGO a zástupci Bricklinku. Byl z toho velmi příjemný týden strávený v Dánsku plný stavění, řešení konstrukčních problémů vybraných modelů a posuzování jejich vhodnosti pro postup do crowdsourcingu. Kromě ADP jsem se ještě velkou mírou podílel na dvou vánočních promo akcích v hypermarketech Albert. Zde jsem organizoval stavbu kombinovaných alternativních modelů z polybagů (modely postavené z několika malých "pytlíkových" stavebnic LEGO) a následně pro ně vytvářel návody tak, aby si je mohli doma postavit zákazníci obchodů Albert.

 

Další novinkou jsou prémiové návody, které jsem začal prodávat prostřednictvím serveru rebrickable.com. V tuto chvílu se jedná o celkem 4 velké modely z Lega Technic, každý postavený z cca 700 až 900 dílů. V budoucnu chci v tomto trendu pokračovat a nové návody na velké modely zpoplatňovat, abych získal peníze na vedení a rozvoj webu buildinst a nákup nových stavebnic. Návody na menší modely zůstanou i nadále zdarma. Poslední zajímavostí je změna softwaru, ve kterém stavím virtuální modely pro tvorbu návodů. Definitivně jsem opustil zastaralý SR 3D Builder a začal naplno používat program Studio od Bricklinku. Je to snadno ovladatelný program ideální pro stavbu z klasických kostek. Na modely z Lega Technic není moc vhodný, takže u nich si pomáhám LEGO Digital Designerem (LDD). Vlastní návody i nadále zpracovávám v programu LPub.

 

A teď už pojďme k modelům! Začnu velkou trojkou z Lega Technic - po žralokovi ze setu 42066 přišel vrtulník ze setu 42077, lakatoš (lesní kolový traktor) ze setu 42081 a nedávno ještě sněžná rolba ze setu 42094. Všechny tyto modely jsou poměrně velké a patří mezi to nejlepší, co jsem zatím z Lega Technic postavil. Vrtulník je postavený ze závodního auta a nabízí otáčení obou vrtulí, motor s pohyblivými písty a naklápění rotoru ovládané pákou v kokpitu. Kromě toho je opravdu obrovský - na délku má kolem 70 cm! Lakatoš je také pěkný macek a nové pneumatiky se šípovým vzorem mu hodně sluší. Z funkcí nabízí kloubové zatáčení, ovladatelné rameho s drapákem pro svážení dřeva a zvedací přední radlici. Nejmenším ze trojice je sněžná rolba, která je velkým bráchou té, co jsem před lety postavil ze setu 9391. Rolba má kromě zvedací přední radlice chytře vymyšlené zvedání zadního "hřebenu na sníh". Jeho fixování v dolní a horní poloze totiž zajišťují dva tlumiče.

 

Z modelů ze sytémových kostek bych chtěl vyzdvihnout vetřelčí královnu postavenou ze setu 70827 (Ultrakatty ze druhého LEGO Příběhu) a téměř dvacítku alternativních modelů ze setu 31087. Ke stavbě vetřelčí královny mě inspirovalo množství všelijakých ostnů a trnů přítomných ve stavebnici a také touha postavit "pořádného" vetřelce namísto těch potvor z Duplo kostek. :-) Set 31087 bych nazval nástupcem setu 31056 (minimálně do vydání setu 31100). Podobně jako set 31056 má spoustu univerzálních dílů s širokou škálou využití - od motorky přes zahradní sekačku až po papouška. Za obzvláště povedené alternativní modely z tohoto setu považuju stavební kolečko, kolový bagr, papouška a trojici pomocníků v zemědělství.

 

A na co se může těšit do budoucna? Mám rozestavěné své první superauto ze setu 42056, nový model z Mindstorms EV3 čeká už jen na natočení videa, pro tyrannosaura ze setu 75936 mám šílený nápad na předělávku a rád bych postavil nějaké pořádné auto z Mustanga 10265.

 

vrtulník žralok motorová pila robot

stíhačka chameleon Tomik a Vika prezidenti