Česky English По-русски

11. listopad 2017 - Nové alterantivní modely

V minulém zápisu do blogu jsem zmínil dvě videa, která jsem natáčel pro aplikaci LEGO Life. První se jmenuje "Pozor na žraloky" (Beware of sharks!) a druhé "Jak postavit rybu z auta" (How to build fish out of car) a obě nyní najdete na mém youtubovém kanálu. Posledně jsem vám také sliboval nové alternativní modely z letošních setů LEGO Creator a tak jsem během léta postavil dva tahače ze setů 31054 a 31055, štíra ze setu 31057 a strašlivého zmutovaného psa ze setu 31058. Nejnovějšími přírůstky jsou čtyři alternativní modely ze setu 31056 - jezevčík, letadlo, bugina a lokomotiva. Nejvíc mě z výše jmenovaný setů potrápil asi vrtulník 31057, protože jsem dlouho nemohl přijít na to, co z něj postavit. Naproti tomu stavbu zmutoveného psa z dinosaura 31058 jsem si vysloveně užíval. Nakonec jsem postavit také několik alternativních modelů z propagačních setů (nejsou běžně v prodeji a dostanete je většinou jako dárek k nákupu v oficiálních LEGO shopech). Nejzajímavějšími z nich jsou předělávky prasátka (kasičky) 40251 na slona a králíka.

 

Při pohledu na své poslední modely jsem začal mít trochu pocit, že dávám stále více přednost klasickým systémovým kostkám před Technicem. Abych nevyšel ze cviku, postavil jsem i několik modelů "bez čudlíků". Ty zastupuje na dálku ovládaný buldozér ze setu 42065 a offroadová formule ze setu 42037. U buldozéru jsem rád, že se mi podařilo přidat setu 42065 více hratelnosti - kromě ježdění po místnosti s ním můžete třeba odklízet rozsypané kostky z podlahy. :-) Formule má naproti tomu trochu pohnutější minulost. Začal jsem jí stavět před více než rokem a nejvíc jsem si u ní lámal hlavu s přední nápravou. Nakonec jsem jí dal asi na rok k ledu a dokončil jí teprve před pár týdny. K její stavbě mě vedla myšlenka, že musím ze setu 42037, který se jmenuje terénní formule, postavit něco, co skutečně připomíná formuli. Návody na oba modely by měly být hotové do Vánoc.

 

Závěrem bych Vám rád pověděl o svém doposud největším a nejsložitějším modelu, který jsem dělal na zakázku pro Hewlett-Packard. Koncem zimy mi zavolal jeden chlapík s dotazem, jestli bych dokázal postavit z Lega dálkově ovládaného robota, který by uměl házet kapsle do kávovaru Nespresso. Ta otázka mě natolik zaujala, že jsem si s ním domluvil schůzku. Na ní mi vysvětlil, že mají kávovar Nespresso se zabudovaným bluetooth, které umožňuje kávovar ovládat pomocí chytrého telefonu. Problém byl v tom, že i když si ten kávovar můžete zapnout z telefonu, tak furt k němu musíte přijít a vhodit do něj kapsli. Právě na to vhazování kapslí hledali nějaké "na dálku ovládané LEGO řešení". Dal jsem dohromady pár konceptů a na jejich základě si u mě objednali robota, kterého jsem nazval COFF3 BOT. Je to docela macek z odhadem 2500 dílů. Ke stavbě jsem použil především sadu LEGO Mindstorms Education a LEGO Technic kolesové rypadlo. Stavba mi trvala asi 3 měsíce a největším oříškem bylo toho robota postavit. Programování už byla brnkačka. Více se o něm můžete dočíst zde.

 

tahač štír pes lokomotiva

slon buldozér formule COFF3 BOT