Česky English По-русски

11. leden 2021 - Shrnutí roku 2020

Rok 2020 byl... jak to říct slušně? - Byl to divný rok plný nekonečného "virového kabaretu", který převrátil naše životy vzhůru nohama. A všechno se ještě zhoršilo, když jsem si na začátku května zvrtnul kotník a dostal nohu do sádry. Na druhou stranu jsem díku tomu získal hóóódně času na stavění z Lega.

 

Na začátku lock-downu jsem přestavěl T. rexe ze setu 75936 na model slepice v životní velikosti, kterou jsem pojmenoval C. rex ("C" jako Chicken, což je anglicky slepice). Byla to opravdová legrace jí stavět a poté na ní psát falešnou recenzi. Výsledný model má hodně společného s původním Tyrannosaurem, zejména nohy jsou téměř nezměněné. Zbytek je více či méně přestavěný tak, aby připomínal současného následovníka dinosaurů. Takže pokud už máte dost svého T. rexe, můžetemu dát druhou šanci a nechat ho vyvinout se v C. rexe. :-) Ve stejnou dobu jsem také stavěl své úplně první klasické auto - natahovacího závoďáka ze setu 42106. Stavěl jsem ho do soutěže "Small Car Contest" (soutěž ve stavbě malých aut) pořádané webem Eurobricks.com. Upřímně, soutěže jsem se neúčastnil proto, abych jí vyhrál (a ani se tak nestalo), ale byla to výborná záminka pro otevření nejošklivějšího setu ze série Technic pro rok 2020 (nepočítám do toho závodní auto Top Gear) a předělání ho na něco lepšího. Později se tento set dokonce stal mým nejoblíbenějším z celého roku 2020 (opět ne pro jeho originální modely, ale pro jeho paletu dílů). Jestli se vrátím zpět ke svému natahovacímu závoďáku, tak musím poznamenat, že to není obyčejné natahovací auto. Na rozdíl od nich má navíc zatáčení a vy potom můžete snadno přepínat mezi natahovacím módem se zablokovaným zatáčením a zatáčecím módem s odpojeným natahovacím motorem pro lepší hratelnost.

 

Poté jsem si zvrtnul kotník a musel zůstat doma. Nemělo by vás tedy překvapit, že můj prvním model po této nehodě byl invalidní vozík postavený z motorky 42036 (ano, jsem milovník černého humoru). :-) Čím více času jsem musel trávit doma, tím více modelů jsem postavil a většina z nich byly nejrůznější vrtulníky. Dokonce jsem jeden postavil i z Friends ježka 40171 a nazval ho "ježkoptérou". Dalším vrtulníkem, který stojí za zmínění, je určitě ten ze setu 42075. Obsahuje totiž speciální natahovací motor sestavený z tlumiče a ozubených kol.

 

Když jsem zase mohl chodit, tak jsem konečně natočil demonstrační video mého vylepšeného robota LuuMa 2.0 společně se žralokem Mk II. Potom jsem se zabýval dvěma projekty pro The LEGO Group. První z nich byl pro naše LEGO Trading a spočíval ve stavbě malých modelů z polybagů (malé stavebnice LEGO v plastikových pytlících) a pár stavebnic Classic pro promo akci v obchodech Albert "LEGO za body", která proběhla před Vánoci. Několik modelů jsem sám navrhnul a ke všem jsem dělal návody, které jsou ke stažení na webu Albertu. Druhý projekt byl pro LEGO Lead Used Lab a je stále ještě v utajení. Každopádně oba tyto projekty byly o stavění ze systémový kostek a já jich začal mít trochu plné zuby. Když jsem tedy měl chvíli na to, postavit si něco jen tak pro radost, vytáhl jsem raději Technic, konkrétně set 42106, a začal z něj stavět sérii natahovacích vozidel. Prvním byl výše zmíněný závoďák. Druhým bylo letadlo se dvěma vrtulemi, třetím (další) vrtulník, :-) čtvrtým lokomotiva, pátým vznášedlo a terénní bugina byla šestá. A to stále není všechno. Nyní mi na stole leží napůl složený natahovací tahač.

 

Chcete vědět, co vás čeká v roce 2021? Budeme slavit už 10. výročí webu buildinst! Plánuju vydat návody k několika starým modelům, které jsem dosud nikde nepublikoval. Také mám v plánu pokračovat ve stavbě a tvorbě návodů pro alternativní modely ze setů z let 2020 a 2021.

 

C. rex pullback racer wheelchair hedgecopter

helicopter pullback plane pullback steam engine pullback buggy